Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Messages - Catacombrocks

Pages: [1]
1
General Discussion(English Only) / Re: freekick.org closed
« on: January 20, 2014, 07:18:23 AM »
well, as i remember, USA was one of the top countries with very skillful and challenging managers, and a lot active users as well, but they still didn't have that many users as turkey, poland, romania or china. Though it's no surprise to me a lot of users from whole countries chose this game. if they know what they are looking for, here has the biggest chance to satisfy. Because freekick was a very detailed game in terms of tactics,  and none of the available games are a match for that, but this one may be a close call, and most of the others i tried are pieces of crap :)

2
Turkey / Re: kondüsyon kullanımı
« on: January 20, 2014, 07:05:15 AM »
ouwww teşekkürler.

3
Turkey / Re: kondüsyon kullanımı
« on: January 19, 2014, 11:46:31 AM »
Hmm benim sorumda kastettiğim o değildi ama neyse, tam açıklayamadım sanırım sorumu. Şöyle deneyeyim. rakamları zallıyorum. diyelim ki kondisyon 100 ise oyuncu 100% etkinlikle oynayacak, kondisyon 92 ise de 100 etkinlikle mi oynar yoksa 92 etkinlikle (rakamı salladım, dediğim gibi) mi oynar? yani önemli bir maç öncesinde daha iyi bir performans elde etmek için kondisyonları 100e taşımak iyi midir yoksa 92de tutmak yeterli mi?
sorunun ikinci kısmı birinciyle bağlantılı, eğer 92 kondisyonda 92 etkinlikle oynuyorsa adamlar, 92 bir kritik sınır mıdır, yani oyuncu 90 kondisyonla oynasaydı etkinliği 90 değil de 85 filan mı olacaktı?
bir merak etiğim de, kondisyon yüzdesine göre oyuncunun etkinliği, tüm özelliklerinde belli bir yüzde düşüş yaşatmak suretiyle mi çalışıyor?
çok sayısal oldu biliyorum ama, bunlar freekickten kalma kötü alışkanlıklar. zamanla çözeceğiz. :)

4
Turkey / Re: kondüsyon kullanımı
« on: January 17, 2014, 07:00:21 PM »
pikiiii,
oyuncunun maça başlarken kondüsyonunun 92 veya 100 olması arasında bir fark var mı? illa vardır diye düşünüyorum, fakat cevap evet ise 92 ile ilgili özel durum ne? %92nin altına indiğimizde özelliklerdeki kırılma olması gerektiğinden daha mı fazla oluyor (ekstra ceza puanı mı biniyor yani)
bir de görünüşe göre genelde oyuncularımıza pek heavy antrenman veremeyeceğiz, maçlardaki düşüşü karşılayamıyorlar. o zaman very heavy antrenmanı kadroya giremeyen adamlar daha hızlı gelişsinler diye mi kullanmak lazım? ve yabancı forumda okuduğum bir şey, maçta alınan yetenek kazancı antrenmandakine alınanla hemen hemen eşittir yazmış. peki ben hafif antrenman veriyorduysam, oyuncu maçın bitiminde de hafif antrenman yapmış gibi mi gelişecek? cevabın hayır olduğunu tahmin ediyorum, ama net bir cevap fena olmazdı.

5
Turkey / Re: Ögrenmek İstedigim Bazı Şeyler
« on: January 17, 2014, 11:32:15 AM »
ben oyunun hesaplama yönü olduğunu düşünüyorum. hatta ilk iki maçımda bununla ilgili epey bir tüyo da elde ettim. bir oyuncuyu belli bir oyuncu karşılayacak diye bir mantık yok, ama onu genelde karşılayan (özellikle kanatta) o kanadın oyuncusu filan oluyor. tabi driplingi karşılamanın bir formülü, pas yapacak oyuncuyu baskı altında tutmanın bir formülü, ne bileyim şut şansı yakalamanın bir formülü kesinlikle var, ama bunları oyun yöneticileri belli ki açıklamayacak. anladığım kadarıyla bu adamlar taktik konusunda avantaj verecek üöüncü bir parti program yapılsın istemiyorlar. xml verilerini de paylaşmamaları o yüzden olmalı. haliyle bu formülleri oynadıkça, zaman içinde tam birebir çıkaramasak da, hangi özelliklerin ne kadar önemli olduğunu, ya da nelerin karşılaştırıldığını kendi çıkarımlarımızla öğrenebiliriz. esasında tüm formülleri verip hadi oynayın demektense belki böylesi daha iyidir, çünkü ben frikikte önüme excel sayfasını alıp 3-4 saat hesap yapıyordum :) ha, galibiyet kaçınılmaz oluyordu, güçlü rakipleri de yenmenin bir yolu mutlaka oluyordu, bir nevi satranç gibiydi, lakin, hesap yapmadan sezilerle iyi bir taktik verilebilen bir oyun da iyidir, eğer taktiğin etkisini görebiliyorsak. seziler zamanla gelişecektir. oyunun yöneticileri biraz daha açık olsalar, biraz daha formül verseler, karşılaştırmaları açıklasalar memnun olur muyum? olurum, ama yapmayacaklar.
Bu oyunu frikikle kıyaslamak o nedenle yanlış. freekick gibi olmaz, olamaz da. ama bu farklı bir oyun farklı bir oynanış. 8 yıllık alışkanlığım bana hala freekickin daha iyi olduğunu döylüyor evet, ama o oyun geri gelmeyecek. alışkanlıkları unutmak zorundayız. yoksa bu mantıkla gidersek kendimize oynayacak oyun bulamayız. trophy manager filan alayına kaydoldum. en nihayetinde en işe yarar oyun bu gibi.
bu oyunun taktik kısmıyla ilgili beni endişelendiren kısım dizilişler. hiç bir şey açıklanmamış o konu ile ilgili. evet, elbette 4-4-2yi kanat oyuncuları koyarak oynayan birine karşı kanatsız çıkmayacağız, göbekten saldıracağa da göbeği sağlam tutacak bir diziliş vereceğiz, o kadarını anladık ama, pozisyonlar arasındaki ufak oynamaların taktiğe etkisini nereden bilecek ve nasıl anlayacağız. misal benim iki tane iyi ofansif yan orta saham, iki tane de iyi yan orta saham var. ben kanatlara iki tane AML-AMR de koyabilirim, iki tane ML+mr de koyabiliirim. oyunun raporunda bu seçim bana ne olarak dönecek? 2 CM seçeceğime 2 DM koysam nolacak? bunlar biraz havada.

6
Turkey / Re: Gelecek Vaad Eden Oyuncular
« on: January 15, 2014, 06:28:36 PM »
hey maaşallah hey. adam şu haliyle bizim 30luklardan iyi  :)

7
Turkey / Re: SSS - Antreman Yapısı
« on: January 15, 2014, 02:33:08 PM »

Günlük antreman alabilmesi için oyuncuların yetenek değerlerinin PA > CA olması yada CA < 7 olması gerekmektedir.

Oyuncu D
CA: 7
PA: 9
PR: 5

eğer 7lik yeteneğe ulaşan oyuncular günlük antrenmandan faydalanamayacaklarsa 9-10 gibi potansiyel yetenekler konmasının olayı nedir? sadece maçlarda oynayarak alınan antrenman oyuncuları o seviyeye taşıyacak kadar gelişim vaadediyor mu? Öte yandan şunu da merak ettim, aynı oyuncunun PRsi 5 değil de 3 olsaydı maçtan alacağı antrenman miktarı aynı mı olacaktı? yazından anladığım kadarıyla cevap "Hayır, daha az olacak" şeklinde olmalı ama teyit etmek istedim.

8
Turkey / Re: Yeni Başlayanlara Tavsiyeler
« on: January 15, 2014, 02:24:38 PM »
7 o kadar iyi oluyor diyorsunuz :) ben takımımda 5 gördüm, o kadar da fantastik gelmedi bana. ama herhalde oyunda öyle bakınca oo messi diyeceğiniz tarzda çok fazla oyuncu yok zaten. olmaması da daha iyi. herhalde oyuncuları satıp satmamak eldeki kadroya göre karar verilecek bir şey.  benim şu anki kadromda gıcık olduğum bir konu, iyi oyuncularımın orta sahalar olması, ama bu adamların 4 tanesinin AML AMR ML ve MR olmaları. yani aynı anda bu adamlardan sadece ikisi oynayabiliyor. :) ikisini satıp  diğer mevkilere oyuncu alarak belli bir taktikle yükselene kadar gidip ondan sonra takımı çeşitlendirmek daha mı mantıklı olur? küme yükselmek çok zor olmayacak gibi görünüyor ilk aşamalarda?

9
Turkey / Re: Freekick Göçmenleri
« on: January 14, 2014, 10:39:33 AM »
Sonunda açabildiler forum üyeliğimi.  Herkese hoşbulduk

10
Turkey / Re: Yeni Başlayanlara Tavsiyeler
« on: January 14, 2014, 10:38:09 AM »
Henüz çok fazla incelememiş oömakla beraber,  transferle veya oyuncu üzerinden para kazanma mantığı nedir?  Bu oyunda mesela 3/6/3 lük bir genç oyuncuyu ucuza alıp 27sine doğru 6/6/3 yapıp satınca kar ettirir mi yoksa aynı fiyata mı satarız yaklaşık olarak ? Yani sormak istediğim,  oyunculardan para kazanmak için ana taktik nedir? Genç alıp geliştirip satmak mı,  vasat özellikleri parlatıp satmak mı,  ya da farklı başka yöntemler mi var?

Pages: [1]